Halı yıkama aşamaları

hali-kullanimi
Halıları nasıl kullanmalıyız
24 Mayıs 2017
hali-yikama-asamalari
1 ( ÖN ISLATMA )
Halılar ilk olarak hareketli bant üzerine konarak makineye giriş aşamasında basınçlı su ile ıslatılıp yıkama aşamasına hazırlanır.2. baskı rulo su halı üzerinde havuzlama yaparak halının homojen olarak az su ile ıslanmasını sağlar.
2. (4 FIRÇALI ANA YIKAMA )
Islak olarak ana yıkama fırçalarına giren halı 50 cm çapında 4 fırça ile merkezinden deterjan ve su verilerek halının cinsine ve özelliğine uygun fırça basıncıyla yıkanır. Otomatik halı yıkama makinemizde fırçaların baskısı pnömatik(hava) ile ayarlanmaktadır.fırça başına 5 kg ile 50 kg arasında ayarlanabilir.

3. (BASINÇLI DURULAMA)
Basınçlı gezer nozul sisteminde ilerleyen halı otomatik olarak basınç pompasını ve hareket sistemini çalıştırır enlemesine basınçlı pompa halı üzerine nozullarla basınç vererek halı üstündeki deterjan ve hav partiküllerini kanallara gönderir.

4.(RULO FIRÇALAMA)
Basınçlı nozullarla durulanan halı ilerleyerek 21 cm çapında 50 mikron kalınlığında fırça ile fırçalanarak halının yünlerini çarşaf gibi aynı yöne tarayarak halının çıkışta dümdüz çarşaf gibi olmasını sağlar.

5.(RULO YAPMA)
Son aşamada halılar köpüksüz olarak son aşamada sıkma için rulo haline getirilir,ayrıca makinamızın arka sarım bölümünde geniş bir kalite kontrol alanı vardır,çıkan halılar sarım öncesi kontrol edilir ,problem varsa arka kontrol ünitesi üzerinden halı ya geri aldırılır yada tekrar yıkamaya gönderilir.

SANTRİFÜJ SIKMA
Fırçalama sonrasında halılar, yüksek devirli santrifüj – sıkma makinelerinde sıkılarak bünyesindeki sudan arındırılır.

KURUTMA ODASI
Santrifüj – Sıkma makinelerinden çıkan halılar,halının cinsine göre uygun sıcaklık ve zaman kullanılarak kurutulur.

KALİTE KONTROL POŞETLEME
Kurutma odalarından çıkarılan halılar paketleme makinasından geçirilerek poşetlenir, servise hazır hale getirilir.